Elomatic Logo

Visions of Tomorrow – Engineered Today

World map
PrezentacjaHistoria

Elomatic Engineering – 10 lat działalności

Przegląd Papierniczy nr 1/2021

Firma Elomatic Engineering w ubiegłym roku świętowała 10. rocznicę swej obecności na rynku krajowym, co zbiegło się z 50-leciem całej grupy Elomatic Oy. Zapytaliśmy Pana Rafała Kulbata, dyrektora zarządzającego łódzkim oddziałem Elomatic od samego początku jego działalności, co przez ten czas udało się zrealizować i jakie firma ma plany na kolejne lata…

Za nami dużo doświadczeń, lata rozwoju. 2020 był rokiem podsumowań, wyciągania wniosków i opracowywania strategii na przyszłość. Firma na przestrzeni ostatnich lat notuje z roku na rok coraz lepsze wyniki finansowe, realizujemy coraz większe i ciekawsze projekty oraz cały czas rozwijamy naszą kadrę inżynierską. Dlatego stale udoskonalamy nasze narzędzia inżynierskie, organizujemy szkolenia oraz wdrażamy nowe zasady motywowania pracowników, m.in. kafeterię benefitów i karty sportowe.

Przypomnijmy, cały koncern Elomatic to kilkanaście oddziałów zlokalizowanych w Finlandii, Polsce, Chinach, Holandii, Indiach, Włoszech, Rosji oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma zatrudnia obecnie ok. 1100 inżynierów i specjalistów, realizując projekty na całym świecie. Świadczy usługi projektowe dla wielu gałęzi przemysłu – energetyka, przemysł stoczniowy, rafineryjny, biotechnologia i farmacja, chemiczny, spożywczy oraz oczywiście celulozowo-papierniczy. Łódzki oddział do tej pory w większości działał na rynku papierniczym w Polsce i za granicą. Czy coś się zmieniło w ostatnim czasie?

W związku ze zmniejszonymi inwestycjami, jak również z dużą konkurencją w przemyśle papierniczym w Polsce, nasze biuro rozwinęło swoją działalność w energetyce oraz przemyśle chemicznym, gdzie zrealizowaliśmy w ostatnich latach kilka większych projektów. Niemniej rynek celulozowo-papierniczy nadal pozostaje naszym głównym sektorem działań. Warto wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat udało nam się samodzielnie zrealizować kilka naprawdę dużych i ciekawych wielobranżowych inwestycji projektowych w Polsce, jak chociażby modernizację stopnia tlenowego w International Paper-Kwidzyn, projekt nowego warnika, czy instalację kolekcjonowania i spalania gazów DNCG w Stora Enso w Ostrołęce. Oczywiście, w dalszym ciągu ściśle współpracujemy z naszym właścicielem, dzięki czemu nasi inżynierowie uczestniczą w projektach na całym świecie. Współdziałamy także z drugim polskim oddziałem Elomatic, zlokalizowanym w Gdańsku, co daje nam możliwość wzajemnego wsparcia projektowego. I na koniec warto wspomnieć, że dysponujemy w Łodzi dużym, ciągle rozwijającym się zespołem doświadczonych inżynierów mechaników zaangażowanych już od kilku lat w projekty maszyn i urządzeń dla dobrze znanej w przemyśle papierniczym grupy Valmet. W ostatnim roku zrealizowaliśmy duży i skomplikowany technicznie projekt dla polskiego oddziału Valmet w Gliwicach.

Wiadomo, że 2020 rok był bardzo trudny, chociażby ze względu na pandemię koronawirusa, która spowodowała zmiany funkcjonowania nas wszystkich. Jak Wasze łódzkie biuro poradziło sobie z tymi trudnościami?

Zdecydowanie był to trudny rok. Pandemia wymusiła na nas wypracowanie nowych standardów działania, opartych w dużej mierze na pracy zdalnej. Pomogły nam wcześniejsze doświadczenia przy projektach, w których tworzyliśmy międzynarodowe zespoły z różnych biur całej grupy Elomatic, bowiem styl pracy był wtedy podobny. Oczywiście, bardzo ważne były zmiany organizacyjne, które przekomponowały wcześniejszą strukturę i pozwoliły na ulepszenie sposobu zarządzania, szczególnie w okresie pracy zdalnej. Postawiliśmy na doświadczonych i ambitnych inżynierów, którzy wzmocnili podległe im działy, wprowadzili nowe zasady współpracy, odpowiedzialności i wzajemnego wsparcia w projektowaniu. Pan Rafał Skoneczny kieruje obecnie najbardziej licznym Działem Mechanicznym. Pan Adam Wieczorkiewicz stoi na czele Działu Technologiczno-Rurociągowego, a Pan Michał Adryańczyk odpowiada za Dział Elektryczny i AKPiA. Nad sprzedażą i prowadzeniem projektów czuwa Pan Maciej Klencki, który pracuje w naszym łódzkim oddziale Elomatic, podobnie jak ja, od samego początku.

Gratulujemy dynamicznego rozwoju i życzymy sukcesów na kolejne dziesięciolecia.

Rafał Kulbat

Absolwent Instytutu Papiernictwa Politechniki Łódzkiej. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu i realizacji projektów dla przemysłu celulozowo-papierniczego. Karierę zawodową rozpoczął w firmie INTERPAP, kontynuował w BE&K, a następnie w 2010 r. był organizatorem biura Elomatic w Łodzi. Od początku jest jego managerem, a w 2017 r. był inicjatorem założenia niezależnej spółki Elomatic Engineering, w której pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego i Członka Zarządu.

Maciej Klencki

Absolwent Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu, zarówno od strony technologicznej, jak i rurociągowej. Swoją drogę zawodową rozpoczynał w BE&K Projekt, następnie współuczestniczył w założeniu i rozwoju biura Elomatic w Łodzi. Obecnie odpowiedzialny za pozyskiwanie i kierowanie dużymi wielobranżowymi projektami.

Rafał Skoneczny

Absolwent Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Łódzkiej. Swoją kilkunastoletnią karierę rozpoczynał od stanowiska projektanta, które łączył z nadzorem nad montażem projektowanych części maszyn. W Elomatic pracuje od 2014 r. Najpierw jako projektant, a następnie jako kierownik Działu Mechanicznego prowadził kilka dużych inwestycji mechanicznych dla sektora celulozowo- -papierniczego.

Adam Wieczorkiewicz

Absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Warszawskiej. Drogę zawodową rozpoczynał jako konstruktor urządzeń oraz rurociągów dla przemysłu energetycznego. Pracę w Elomatic zaczął w 2017 r. jako projektant w Dziale Technologiczno-Rurociągowym. Na przestrzeni swojej kariery brał udział w kilkudziesięciu większych projektach – był odpowiedzialny za projektowanie rurociągów, a także zarządzał dużymi zespołami projektantów w tym sektorze. Od 2020 r. kierownik Działu Technologiczno-Rurociągowego.

Michał Adryańczyk

Ukończył Politechnikę Łódzką, kierunek Elektrotechnika, specjalizacja Automatyka i Metrologia. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu systemów automatyki i elektryki w różnych sektorach przemysłu. W Elomatic od 2020 r. jest odpowiedzialny za kierowanie Działem Elektrycznym i AKPiA.